Nájemní bydlení nebo vlastní byt

0 Comments


Jestliže zaměříme pozornost na vztah k nájemnímu bydlení, můžeme konstatovat, že i my Evropani se lišíme mezi sebou v jednotlivých státech. Kupříkladu v západní Evropě je zvykem dávat přednost pronájmu nemovitostí před jejich vlastnictvím, zatímco u nás je tomu přesně naopak. My Češi se těmto zvyklostem vymykáme, protože máme po předcích dánu do vínku jakousi opatrnost a to, čemu se lidově říká „myslet na zadní kolečka“. My si zkrátka raději hledíme vlastního bydlení, staráme se o něj, opečováváme jej a považujeme jej za jakousi jistotu v nejistém světě.

vlastní dům

Mnoho Čechů si raději odpustí vlastní automobil nebo luxusní dovolenou a dá přednost před zajištěním bydlení, zatímco pronájem vozidla se rentuje už jen tím, že vám odpadne řada starostí a poplatků, u pronajatého bytu je to přesně naopak – tam vám sice odpadne starost o technický stav domu, ale jste stále v nejistotě, zda (a kdy) vás majitel nevyprovodí na ulici, i když s tříměsíční výpovědní lhůtou. Co nás Čechy také odrazuje od pronájmů, je jejich výše. Měsíční platby nájemného se již vyšplhaly do takové výše, že mnohde dostihly splátky hypoték.

financování hypotéky

Takže se tím vlastně potírá jakákoli výhoda nájemního bydlení – nač platit nájem, když to není vaše, když můžete přibližně stejnou částkou splácet váš vlastní byt? Hypotéka je zkrátka stále jistou možností, jak přijít k vlastnímu bydlení, a podobá se úvěrům, které již lidé hradili za socialismu – tehdy šlo samozřejmě o státní půjčku ve spořitelně, ale v principu to bylo téměř stejné řešení. Některé typy hypoték, tzv. americké hypotéky, umožňují využít peníze na cokoli, i když to přímo nesouvisí s bydlením, mohou se vám hodit například v situaci, kdy potřebujete rekonstruovat byt určený k prodeji, pořídit stavební materiál nebo techniku, vyplatit spoluvlastnický podíl u nemovitosti, vyplatit dědický podíl, nakoupit zemědělský pozemek atd.

5/5 - (1 vote)